Asteriks

Patrzysz na archiwalną wersję wątku "Asteriks" z forum forum.senpuu.net/Sakuya - 10-11-07, 21:53
" Jest rok 50 przed Narodzeniem Chrystusa. Cała Galia podbita jest przez Rzymian ...
Cała? Nie! Jest taka osada, gdzie nieugięci Galowie wciąż jeszcze stawiają opór najeźdźcy.
A legioniści z rzymskich garnizonów stacjonujących w warownych obozach Rabarbarium Akwarium i Delirium nie mają lekkiego życia."

Komiksy autorstwa Gościnnego i Uderzo to wspaniała opowieść łącząca ze sobą elementy historyczne i niebanalny humor oraz wspaniałe nietuzinkowe postacie takiej jak sam główny bohater Asteriks jego druh i wierny towarzysz dostawca menhirów Obeliks druid Panoramiks znający przepis na magiczny napój dodający nadludzkiej siły wódz Asparoniks czy Bard i śpiewak Kakofoniks którego nikt nie chcę słuchać chociaż on uważa się za geniusza.

Co sądzicie o komiksach o nieustraszonych Gallach?

Dla mnie te komiksy to kawałek mojego dzieciństwa. Mam kilka egzemplarzy w domu kupionych kilkanaście lat temu przez mego tatę i lubię do nich co jakiś czas wracać. Jako sześcioletni dzieciak zaczytywałam się w nich. Dla mnie to kawałek mojego dzieciństwa i wspomnienia.Kejmur - 10-11-07, 23:15
Ahhhh... Asterix, wracają miłe wspomnienia ;). Miało się sporą ilość tomików, potem podarowane młodszemu kuzynowi, bodajże aż 3 wydawania, które pojawiły się po polsku miałem prawie wszystkie zeszyty. Ogólnie jest to ten typ komiksów, który jest praktycznie dla każdego. Nawet będąc dorosłym można ze spokojem wrócić do tych komiksów i poprzypominać, jak to się w dzieciństwie zaczytywało tą serią bez przerwy. Dobry humor, zawsze ciekawa kreska, fajnie kreowana fabuła w każdym tomie. Tak, Goscinny i Uderzo tworzyli małe arcydziełka, z których była i jest dumna Francja. A jest z czego ! Seria stała się kultowa, niemal na cały świat, tak jak Garfield czy komiksy Marvela. Nie ma w tym przypadku, bo naprawdę w nich jest coś, co pozwala się nimi cieszyć lub wspominać w jak najlepszy sposób. W końcu też świadczy o popularności słynny park Asterixa we Francji, w którym byłem i przyznaję, że można się tam bawić przednio ;), w tym na największym w Europie Roller Coasterze :D. Ogólnie jak najbardziej za, bo seria była i jest kultowa, nie bez powodu ;).


Heros - 11-11-07, 00:15
Czytałem wszystkie tomiki. Świetna, odprężająca historyjka, która nie raz rozbawiła mnie do łez. Przygody Asteriksa i Obeliska mogę śmiało polecić każdemu, niezależnie od wieku xD.


Jiray - 12-11-07, 14:19

Heros napisał/-a:

Czytałem wszystkie tomiki. Świetna, odprężająca historyjka, która nie raz rozbawiła mnie do łez. Przygody Asteriksa i Obeliska mogę śmiało polecić każdemu, niezależnie od wieku xD.


..mi się jakoś nie udało zainteresować tym tematem :).... z tej tematyki lubiłem/lubię oglądać tylko Wersję animowane ich przygód. A poza tym teraz ciężko będzie znaleźć tą pozycje na półce w empiku ?Sakuya - 12-11-07, 19:26
Jiray, ja ostatnio będąc w empiku widziałam akurat komiksy wydane w twardej oprawie cena chyba gdzieś 25 ale dokładnie teraz nie pamiętam. XD


juUnior - 12-11-07, 19:40

Sakuya napisał/-a:

Dla mnie te komiksy to kawałek mojego dzieciństwa.


Dla mnie też ^^

Ogólnie świetna seria komiksów, ciekawi bohaterowie i nietuzinkowa akcja rozwalania armi rzymskiej przez Galów xD

Choć przyznam, że jak Jiray, bardziej serie znam z filmów animowanych, aniżeli z komiksów <choć swoje 2 gdzieś na strychu bym znalazł z lat młodości ;p>

btw. zawsze sie zastanawiałem, dlaczego tytuł to "Asterix".. przecież Asteriks nie jest taki uber super.. już Obelix wydaje sie nietuzinkowy xD <ale to tylko moje gdybanie, nie zwracać uwagi ;p >


Kejmur - 12-11-07, 20:02

Cytat:

btw. zawsze sie zastanawiałem, dlaczego tytuł to "Asterix".. przecież Asteriks nie jest taki uber super.. już Obelix wydaje sie nietuzinkowy xD <ale to tylko moje gdybanie, nie zwracać uwagi ;p >Ale zwróc uwagę, że Asterix to była ta postać, która była o wiele inteligentniejsza (bez obrazy, Obelix, bardzo Cię lubię :D) i charyzmatyczna od Obelixa. I najczęściej to on wychodził przed szereg, to on był tym głównym bohaterem zbijającym największą śmietankę :P. A Obelix mu wiernie towarzyszył (rzadko się zdarzało, by to Obelix był tą główną osobowością, postacią, która zwraca najbardziej na siebie uwagę). Dlatego widocznie komiks został nazwany "Asterix". Chociaż w tytułach komiksów czy filmów występowali razem. Ale Asterix był minimalnie ważniejszą postacią według mnie.

Cytat:

Choć przyznam, że jak Jiray, bardziej serie znam z filmów animowanych, aniżeli z komiksów <choć swoje 2 gdzieś na strychu bym znalazł z lat młodości ;p>Animowane serie też były bardzo dobre, ale jednak jak się czytało komiksy, bardziej czułem klimat tego świata i wczuwałem się w postacie (coś jak syndrom preferowania mangi od anime :D). Zresztą gdzieś tam tkwiła ta mała świadomość, że masz do czynienia z bezpośrednim dziełem autorów, które wyszło niemal wprost z ich rąk (chyba, że ktoś czyta francuskie, oryginalne wersje :D), a animacja to jednak odtworzenie... Jako mały dzieciak tak nie myślałem rzecz jasna, ale jak się czasem powracało w póżniejszych latach do tych małych arcydziełek, to patrzyło się na to pod tym kątem :D.

Cytat:

..mi się jakoś nie udało zainteresować tym tematem :).... z tej tematyki lubiłem/lubię oglądać tylko Wersję animowane ich przygód. A poza tym teraz ciężko będzie znaleźć tą pozycje na półce w empiku ?Jak kojarzę dalej jest możliwość zamiawiania zeszytów w Empiku i paru innych księgarniach. Sprawdź jeszcze na merlin.pl, tam powinni co nieco mieć o "Asterixie".

Cytat:

Dla mnie te komiksy to kawałek mojego dzieciństwa.Nic dodać, nic ująć ;).

Skoro już rozmawiamy ogólnie o tej serii... Można rozwinąć wątek o kilka dodatkowych pytań i rozważań:

a) Który tomik był waszym ulubionym (lub film, obojętne) ?
b) Ulubione postaci ?

ad. a) Też trudno to sprecyzować, bo każdy praktycznie był świetny, ale chyba wybiorę jeden z bardziej znanych, czyli "Asterix i Kleopatra". Poza tym to początki ich twórczości, więc pomysły były w miarę świeże. I jakoś najlepiej pamiętam ten tomik :D.

ad. b) Cóż... powiedziałbym, że większość, ale jakoś to sprecyzuję, to wymienię Kakofoniksa, Paranoiksa, Obelixa i Idefiksa :D.


Yajirobei - 12-11-07, 20:19
Kejmur,
Asteriks był zawsze główną postacią. I najważniejszą. Asteriks był najsprytniejszy, miewał pomysły lepsze od druida Panoramiksa i to zazwyczaj dzięki niemu historia kończyła się szczęśliwie.
Obeliks był... mało bystry, osiłek.... wiadomo jaki.
Pozostali to poczciwi głupcy.
Poza Panoramiksem i głównym bohaterem.

Ale komiks i tak jest świetny.


Sakuya - 12-11-07, 20:41
Kejmur, dzięki za rozwinięcie tematu.


Nijuu.F. - 09-01-09, 17:22
Asteriks kopie dupy! Ale że to już ustaliliśmy, przyjrzę się czemuś innemu - przekładowi. To że tak miło się go wszystkim czyta, to w dużej mierze zasługa tłumaczy, którzy nieźle się przyłożyli aby oddać wszystkie gry słowne i aluzje, którymi komiks jest poprzetykany. Przynajmniej tak jest w pierwszej edykcji, druga, z leksykonem, jest bardziej drętwa (przykładowo nazwy garnizonów rzymskich: 1 edycja - Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium; 2 edycja - Relanium, Geranium, Delirium i Tremens). Ale nie tylko u nas tak jest - translacja angielska również jest świetna. Asteriks ma po prostu szczęście do tłumaczeń. :)


Zer0 - 22-02-09, 19:25
Ech... Asteriks był bajką mojego dzieciństwa :]... Nierzadko teraz jak oglądam bądź czytam o przygodach dzielnych Gallów łezka się w oku kręci ;). Pamiętam jak w TV był puszczany Asterix Gall. Miałem może z 3-4 lata ;) Oglądneliśmy razem z ojcem i bardzo nam się spodobało ;]. Następnego dnia tata kupił wszystkie dostępne kasety VHS z Asteriksem jakie wtedy były :P. Natomiast komiksy przeczytałem całkiem niedawno ;]. Są inne od filmów. Momentami zabawniejsze. Szczególnie te wcześniejsze kiedy scenariusze pisał R. Goscinny. Tomy od 25 nadal trzymają poziom jednak to nie to samo :|...


Cthulhoo - 22-02-09, 19:39
Ja się na tym komiksie wychowałem. Gdy chodziłem do podstawówki, nikt nie mówił o mandze, ale właśnie o Asterixie i Obelixie. Świetny komiks z dużą dawką humoru. Chociaż po śmierci Gościnnego seria straciła sporo i to nie było już to samo, co stare klasyki.


Late - 21-03-09, 22:10
Powracają wspomnienia... :)
Zdecydowanie wolałam komiksy od animacji, chociaż osobiście posiadałam tylko jeden (w którym Asterix i Obelix przyłączają się do legionów rzymskich :D ), zaczytywałam się natomiast w pożyczonych. Najlepiej wspominam "Asterixa i Kleopatrę" - pamiętam jak doszukiwałam się różnic w ekranizacji (tutaj muszę przyznać, że "Misja Kleopatra" to majstersztyk, dwa pozostałe filmy są nieco słabsze, niemniej jednak niepozbawione uroku).

Ulubieni bohaterowie to oczywiście Pan Asterix i Pan Obelix - uwielbiam ich dialogi.

... Ostatnio znalazłam zakonspirowane szklanki z Asterixem :) Żaluję tylko, że mój jedyny komiks z Gallami przepadł.

Dino
Pożegnania
Ty w South Parku
ANiMAcon
Nowy Chapter - komentarze
Emotikona zastrzeżonym znakiem towarowym
Musicale
Historia Mafii
Wilcze Wzgórza
Czego teraz słuchamy ?
  • www schadzkacom
  • czuE6 paliwo w samochodzie
  • extrem pulawy
  • turbo;pascal;baza;danych
  • command;and;conquer;3
  • Pakiet wątków z for internetowych , Start